STREAM-уроки


Тема. МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ  «ДОЩ».ЄДНІСТЬ ЛЮДИНИ І ПРИРОДИ, ЗВ’ЯЗОК МІЖ СТАНОМ  ЛЮДСЬКОЇ ДУШІ ТА ДОВКІЛЛЯМ
Мета: ознайомитися з біографією М. Рильського,  проаналізувати  поезію «Дощ», визначити елементи зображення краси навколишнього світу; розвивати творчу уяву, логічне мислення, виразне декламування віршів про дощ; виховувати любов до природи, захоплення її явищами.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Форми роботи: робота в групах
Обладнання: відео на каналі Youtube « Біографія Рильського», ілюстрація Олени Кормухіної «Я бачу дощ», індивідуальні картки-заготовки, олівці, ватман,  ноутбук,  проектор, відеоряд до поезіїї на каналі Youtube, презентація
Міжпредметні зв'язки: образотворче мистецтво, музичне мистецтво, природознавство, математика, основи здоров'я.
Випереджувальне завдання: підготувати презентацію « Історія дощу», знайти відео про дощ з наукової точки зору.
                                                                                                   Епіграф до уроку:
                                                                                           Люби природу не для себе, люби для                         неї.
                                                                                                                  М. Рильський
Перебіг  уроку
І.  Підготовчий етап
1.      Організаційний момент ( 1 хв)
2.      Формування позитивної настанови

Доброго  дня , діти. Наш урок розпочнемо із привітання
   Я всміхаюсь сонечку:
   „Здрастуй ,золоте!”
 Я всміхаюсь квіточці,
  Хай вона цвіте
Я  всміхаюсь дощику:
 „Лийся, мов  з відра!”
 І тобі всміхаюся,
 Зичу я добра
Посміхніться сусідам по парті, вчителю, однокласникам
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
1.      Вступне слово вчителя.
У поезії Максима Рильського найголовніше місце посідає тема людини і природи. У кожному рядку ніби відбувається їхнє єднання. Автор доводить, що людина і природа нероздільні. У роздумах про життя поет доходить висновку, що людина не може існувати без природи, особливо наголошує на людському відчутті краси. Максим Рильський майстерно відтворює звуки природи, тонко розуміє її «мову». Він вплітає в рядки поезії надзвичайно яскраві спостереження. Читаючи ці рядки, мимоволі переймаєшся поетовими емоціями, переживаєш разом з ним радість бачення прекрасного.
Дощ — таке явище природи, яке нікого не залишає байдужим. Для одних він — надокучлива перешкода прогулянкам та іграм або якійсь роботі на вулиці, для інших — благодатна, довгоочікувана небесна волога, на котру чекає кожна квіточка, травинка, деревце. Недаремно діти бігали під теплим літнім дощиком і співали:

Дощику, дощику, припусти
Та на бабині капусти…

Коли довго не було дощу й міг постраждати врожай, виходили в поле з хресним ходом і молебнями, просили в Бога життєдайної небесної води. Про дощ складено багато художніх творів, і з одним із них ми ознайомимося сьогодні на уроці.
2.      Пояснення епіграфа уроку.
ІІI. Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу

1.      Ознайомлення з біографією М. Рильського. Перегляд відео на каналі Youtube

2.      Знайомство з поезією
(Читання вірша вчителем під музичний супровід Л. Бетховена « Мелодія дощу»)
ІV. Систематизація й узагальнення нових знань і умінь
1.      Робота в групах ( клас поділений на 5 груп: « Літературознавці», « Художники»,
« Музиканти», « Природознавці», « Науковці»).
І група « Літературознавці»
Аналіз поезії

·         Про яке природне явище йдеться у творі?
·         Яким буває дощ у природі?
·         Чи завжди він є вчасним?
·         Яким настроєм пройнятий твір?
·         Знайдіть епітети, вжиті у вірші для характеристики дощу?
·         Як ви розумієте епітети: «зголоднілі передмістя», «гарячі груди» землі?
·         Які наслідки приходу «благодатного, довгожданого… вечірнього гостя»?
·         Чому він названий «золотим»? Назвіть художній засіб, завдяки якому відбувається «олюднення» дощу? Наведіть приклади з твору. (Персоніфікація: «дощ звеселить»)
                         ІІ група «Природознавці»
·         Випереджувальне завдання: створити презентацію « Історія дощу»



ІІІ група  « Музиканти»
Записати і озвучити, які асоціації виникли під час прослуханої музики до поезії « Дощ»
Вправа « Асоціативний кущ»
2.      Фізкульхвилинка « Дощ»
В нашому містечку піднявся вітер (ведучий тре долоні).
Починає накрапати дощ (клацання пальцями).
Дощ посилюється (почергове плескання долонями по плечах).
Починається справжня злива (плескання по стегнах).
А ось і град та справжня буря (тупіт ногами).
Але що це? Буря стихає (плескання по стегнах).
Дощ стихає (плескання долонями по плечах).
Лише рідкі краплі падають на землю (клацання пальцями) Тихий шелест вітру (потирання долонь). Ура! Сонце! (руки догори).
ІV група « Художники»
Вправа «Кольорова образність» (робота з індивідуальними картками – заготовками). Учні отримують індивідуальні картки – заготовки, на яких за допомогою кольорів, розфарбовуючи олівцями праву колонку картки, передають настрій поезії.
БЛАГОДАТНИЙ, ДОВГОЖДАНИЙ,


ДИВНИМ СЯЙВОМ ОСІЯННИЙ,


ЗОЛОТИЙ ВЕЧІРНІЙ ГІСТЬ


ВПАВ БАДЬОРО, СВІЖО, ДЗВІНКО


НА ЗАКУРЕНІ БУДИНКИ


ЗГОЛОДНІЛИХ ПЕРЕДМІСТЬ.


ВІДКРИВАЙ ГАРЯЧІ ГРУДИ,


МАТИ-ЗЕМЛЕ! ДОЩ ОСТУДИТЬ,


ОЖИВИТЬ І ЗАПЛІДНИТЬ, -


І ПШЕНИЦЕЮ Й ЯЧМЕНЕМ


БУЙНИМ ПОВІВОМ ЗЕЛЕНИМ


БІЛІ СЕЛА ЗВЕСЕЛИТЬ.



Перегляньте   ілюстрацію Олени Кормухіної до вірша і порівняйте, наскільки співпала кольорова гама ваша й художниці.


V група « Науковці»
Розглянути про явище «дощ» з наукової точки зору ( випереджувальне завдання)
Учні пропонують для перегляду  відео: « Дощ: йти чи бігти?»
2.Слово вчителя.
А чи завжди дощ позитивно впливає на людину, чи , може, і негативно впливати?
Учні називають  фактори , пов’язані  з дощем, які негативно можуть відбиватися на здоров’ї людського організму:
·         Якщо прогулюватися по вулиці під час дощу без парасольки, то всякого роду домішки можуть спричинити за собою негативні наслідки. Вони можуть викликати отруєння і навіть іноді мутації. Крім того, іони важких металів можуть засмічувати канали печінки і нирок. А при накопиченні токсинів, організм можна довести до інтоксикації.

·         Марганець, що міститься в дощовій воді у великих кількостях, здатний викликати симптоми багатьох захворювань, які не відразу помітні самій людині і він, природно, не вдається до профілактичних методів лікування свого здоров’я. Такий елемент, як марганець негативно впливає на нервові клітини, що згодом призводить до порушення сну, швидку стомлюваність, загальну втому

·         Також небезпечною складовою дощу є алюміній, який при накопиченні в організмі певної кількості стає свого роду каталізаторів різноманітних неврологічних захворювань.

·         Крім цих складових дощової води існують ще достатня кількість домішок, негативно відбиваються на людському організмі, особливо зі слабким імунітетом. Так що, після прогулянки під дощем обов’язково сходіть в душ, де скористайтеся різними очисними засобами (шампунем, милом, гелем і т.д.). А вже після цього бажано випити гарячого чаю або молока. Саме молоко володіє силою, яка здатна очистити організм від різних негативних домішок.

       V. Узагальнення й систематизація вивченого
      1. Вправа « Незакінчене речення»
       Сьогодні на уроці, проаналізувавши  поезію М. Рильського « Дощ», я зрозумів(       зрозуміла) , що…
3.      Рефлексійна анкета
1.      Чи сподобався тобі проведений урок?                                                               
а) так, дуже;    б) не дуже;   в) ні
2.      Як ти працював на уроці?
а) слухав учителя й інших учнів;                                                                                                              б) слухав учителя і відповідав;                                                                                             в) активно брав участь в обговоренні;                                                                                г) не працював
3.      Проведений урок мені сподобався, бо на ньому:
а) я почувався впевнено і спокійно;                                                                                      б) було цікаво;                                                                                                                   в) ми вчилися самостійно здобувати і застосовувати знання;                                                    г) ми оволодівали читацькими вміннями;
  д) ми розвивали вміння захищати свою думку;                                                                                  е) ми розвивали власні здібності;                                                                                                                     ж) міцно засвоювали програмовий матеріал.
VІ.  Домашнє завдання
Створити спільну презентацію ( 5 слайдів, кожна група – один слайд)
Група « Літературознавці» -- сенкан « Дощ»
Група « Природознавці» --підібрати прикмети, прислів'я і повір'я про дощ.
Група « Художники» -- створити свій малюнок до вірша
Група « Музиканти» -- підібрати музику до вірша
Група « Науковці» -- підібрати матеріал про кислотні дощі







Тема. Основні види складнопідрядних речень: з означальними, з'ясувальними, обставинними підрядними частинами. Урок з ароматом кави

Мета. ознайомити учнів з основними видами підрядних частин та навчити знаходити їх у тексті, визначати межі головної й підрядної частин; розвивати вміння і навички визначення основних видів підрядних частин; розширити свої знання з теми: « Кава»
Тип. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання:
Епіграф до уроку
"Ціную в людях якості, що властиві хорошому кавовому  напою:
стійкість духу, як його аромат, жар серця та відчуття натхнення після зустрічі з ним".
                                             Хід уроку
І. Організаційний момент
Психологічне  емоційне налаштування на урок ( 2 хв)
Учитель . Хочу розпочати урок з притчі
Приходить до батька молода донечка і говорить: – Батько, я втомилася, у мене таке важке життя, такі труднощі і проблеми, я весь час пливу проти течії, у мене немає більше сил …
Що мені робити? Проте замість відповіді батько поставив на вогонь три однакових каструлі з водою. В одну кинув моркву, в іншу поклав яйце, а в третю насипав зерна кави. Через деякий час він вийняв з води моркву, яйце і налив у чашку каву.
- Що змінилося? – Запитав він свою дочку. - Яйце і морква зварились, а зерна кави розчинилися у воді, – відповіла вона. - Ні, доню моя, це лише на перший погляд так…. Подивися – тверда морква, побувавши в кип‘ятку, стала м‘якою і вразливою. Рідке яйце стало твердим. Зовні вони не змінилися, вони лише змінили свою структуру під впливом однакових несприятливих умов – кип’ятку. Так і люди – сильні зовні можуть розклеїтись і стати слабкими там, де крихкі і ніжні лише тверднуть і міцніють. - А кава? - Це найцікавіше. Зерна кави повністю розчинилися в новому ворожому оточенні і змінили його – перетворили окріп в чудовий ароматний напій. Є особливі люди, які не змінюються в силу обставин – вони змінюють обставини і перетворюють їх на щось нове і прекрасне, отримуючи користь і знання в даній ситуації …
Бажаю вам, шановні учні, перетворювати будь-яку ситуацію на щось нове та прекрасне. Отже, починаємо роботу.
ІІ.  Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Записуємо тему уроку.
Урок з ароматом кави
Учитель оголошує мету уроку.
Робота з епіграфом.  Як  ви розумієте цей епіграф? Назвіть, яке це речення за будовою? До якого виду складних речень належить? Прочитайте головну і підрядну частину. Назвіть , який ускладнюючий компонент є ще в цьому реченні
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Метод « Чиста дошка».
1. Що таке речення?
2. На які види поділяють речення за метою висловлювання?
3. Які види речень за будовою ви знаєте?
4. Що називають складним реченням?
5. Як поєднуються частини складного речення?
6. Назвіть види складних сполучникових речень.
7. Яке речення називається складносурядним?
8. Яке речення називається складнопідрядним?
9. Як ми визначаємо змістові відношення між головною та підрядною частиною?
10. Які розділові знаки ставимо між частинами складнопідрядного речення?
V. Сприйняття навчального матеріалу
Запишіть речення
1.      Мозковий штурм. Робота в групах.
На дошці записані три пари речень.

Завдання для груп. Запишіть речення, підкресліть,  зробіть синтаксичний розбір першого речення, визначте, яким членом речення виступає виділене слово. У другому реченні визначте головну і підрядну частину, від головної до підрядної поставте питання. Зробіть висновок, що спільного є у визначенні виду другорядних членів речення і виду підрядного речення.
Речення для І групи
Кава – стародавній напій.
Кава – напій , який бере початок з найдавніших часів
Речення для ІІ групи
Існує поширена легенда про першовідкривача кавового дерева
Існує поширена легенда про те, що ефіопський пастух Калдім став першовідкривачем унікальних властивостей кавового дерева
Речення для ІІІ групи
Для задоволення смаків більшої аудиторії кава може бути приготовлена за допомогою різних рецептів.
Кава може бути приготовлена за допомогою різних рецептів, щоб задовольнити смаки більшої аудиторії.
Висновки узагальнює вчитель.
Означення характеризує предмет, вказує на його ознаки, а тому і речення буде називатися означальним.
Додаток з'ясовує предмет, а тому і речення будуть називатися з'ясувальними.
Обставина виражає характеристику дії, стану чи ознаки, ступінь їхнього виявлення, умови, за яких відбувається дія, і відповідно підрядне речення буде називатись обставинним.
Опрацювання теоретичного матеріалу.
Робота в групах з підручником на с. 100  ( 1-ша група опрацьовує матеріал про з'ясувальне речення ; 2-га – означальне; 3-тя – обставинне )
Схематичне відтворення теоретичного матеріалу ("Фішбоун")
VI. Усвідомлення навчального матеріалу
 Робота з текстом трансформацією.  Кавове дерево пізнання”. 5 хв.
- На цьому дереві ростуть плоди, не прості, а чарівні. Шлях до знань гіркий, зате плід солодкий. Спробуйте знайти свої плоди знань.
Робота в групах.
 Представники кожної групи зривають  плод  з кавового дерева пізнання й починають працювати. Перша група знаходить речення з підрядними означальними, друга – з підрядними з’ясувальними, третя – з підрядними обставинними Учні кожної групи записують речення в зошити, виправляють помилки  й складають схеми.
Кава – стародавній напій, який має багату історію. Достемено не відомо, як саме вона потрапила на наш стіл. Існує поширена лигенда про те, що ефіопський пастух Калдім став першовідкривачем унікальних властивостей кавового дерива. Він помітив, що його кози після ласування  листям кавових дерев, ставали особливо бадйорими і виселими. Як тільки Калдім жбурнув гілку з ягодами в вогонь, відчув приємний аромат тліючих ягод. Випивши звариний  з червоних ягід напій пастух став настільки бадьорим, що втома абсолютно зникла. Учені важають, що саме місцевість Кафа дала назву найпопулярнішому напою. Триумфальна хода кави по світу починається з того часу, як декілька зерен превіз до Венеції лікар з Єгипту. Скрізь, куди завозилася кава, напій набував популярності. Арабіка та робуста – це основні види кави, які здатні віткрити всю свою смакову гамму справжнім поціновувачам цього напою. Ніхто небереться  сказати, коли почали вживати каву на наших землях. Можна лише припускати, що знали її і пили  у нас починаючи з XVІ- XVІІ ст.
Зерна пізнання.  Словниково-орфоепічна робота
 Слово вчителя. З часом люди навчилися готувати каву, існує багато рецептів її приготування. Правильно вимовляти і писати назви улюблених напоїв дуже важливо, бо це є  ознакою  освіченості і загальної культури людини. Ми вже ознайомилися з двома видами кави  -- це арабіка і робуста.
Американо – кава-еспресо , розведена водою
Глясе – прохолодна кава з кулькою морозива.
Капучино – кава зі збитим в гарячу піну  молоком і пишною шовковистою молочно-кавовою піною.
Кава – по-турецьки – чорна кава з рясною піною. Готується в посудині конічної форми, так званій турці або джезві на піску, на відкритому вогні або на електричній плитці.
Лате – кавовий коктейль, що складається з однієї половини еспресо і двох частин прогрітого молока з піною.
Моко – кава з додаванням шоколаду.
Еспресо – міцна чорна кава, зварена за допомогою кавомашини. Еспресо вважають « королем»  серед кави
Бариста – фахівець з приготування різних видів кави. Це слово незмінне, як і усі інші, проте належить до чоловічого роду. Форма однини і множини однакова.
Які орфограми треба пригадати при написанні цих слів? ( Правопис слів іншомовного походження). До якого роду належать слова американо, глясе, капучино, лате, моко, еспресо?
2  учні працюють біля дошки
Робота на картках
Картка № 1
Виконайте синтаксичний розбір словосполучення кава по-турецьки
Картка № 2
Провідміняйте словосполучення професійний бариста
Усно знайдіть складнопідрядне речення і вкажіть його вид
Творче конструювання. Цей етап роботи навчить вас трансформувати прості речення в складнопідрядні означальні, обставинні і з'ясувальні.
На партах лежать  друковані листочки
Завдання для групи № 1
Кав'ярня – це місце зустрічі. Там відвідувачі проводять від п'ятнадцяти хвилин  до години.
Завдання для групи № 2
Кава може з легкістю перетворитися з ліків на отруту. Потрібно вживати не більше двох чашок на день
Завдання для групи № 3
Учені давно довели. Кава корисна для людини https://www.sostav.ru/publication/retsept-nescafe-ot-neudach-13690.html

А зараз я пропоную переглянути вам рекламний хвилинний відеоролик бренду «Нескафе». Будьте уважними під час перегляду, спостерігайте за кожним рухом героїв, щоб зрозуміти його ідею.
Перегляд відеоролику.
Такий короткий відеоряд, а спонукає нас замислитися про сенс життя. «Час жити! Прокидайся до життя!» - такий слоган обрали автори реклами. Пам'ятаєте притчу, розказану мною на початку уроку? Я побажала вам будь-яку ситуацію в житті перетворювати, як і кава, на щось нове і прекрасне. Що прекрасного побачили ви?
3.Творча робота. Закінчити речення, накреслити схеми, визначити види підрядних речень.
Прокидайся до життя, щоб…
Насолоджуйся кожною його хвилиною, тому що...
Цифровий диктант.

Вашій увазі пропонуються твердження, які можуть бути правильними або помилковими. Якщо ви згодні з твердженням на екрані, то ставте цифру «1» в зошити. Якщо ні – «0». Потім перевірте свої відповіді з ключем, оцініть роботу».
На аркушах та екрані – твердження:
1. За значенням складнопідрядні речення поділяються на  3  основні види з підрядними частинами: означальні, з'ясувальні, обставинні.
2.Підрядне означальне речення пояснює у головній частині іменник
3. Підрядне обставинне речення  відповідає на питання непрямих відмінків
4. Речення «Кава в зернах - найбільш цінний вид, тому що здатна зберегти натуральний смак і аромат» є складнопідрядним обставинним реченням
5. У реченні «Щоб додати неповторної нотки, готуючи каву в турці, часто додають спеції: імбир, лимон, перець, сіль» підрядне речення стоїть після головного.
6. Речення «Часто доводиться змішувати кілька сортів, для того щоб отримати насичений смак» є складнопідрядними означальним реченням
7. Речення «Розчинна кава займає значне місце серед натуральних аналогів, оскільки легка в приготуванні» є складнопідрядним  з'ясувальним реченням
8. Обставиння підрядні речення пояснюють головну частину в цілому

VІ. Рефлексивно-оцінювальний етап
Ми спілкувалися з вами упродовж 45 хвилин. Поділіться, будь ласка, думками. Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці, що вам найбільше сподобалося та запам’яталося?
Сьогодні на уроці я…
дізнався…
зрозумів…
навчився…
найбільший мій успіх – це…
найбільші труднощі я відчув…
Отже, час оцінити свою роботу на уроці. Заповніть картки самооцінювання. Оголошення оцінок.

Картка самооцінювання

Прізвище, ім'я учня _____________________________________________
Критеріі оцінювання
Оцінка
(0-4 балів)
Знання теоретичного матеріалу
Уміння вирішувати лінгвістичні завдання
Уміння знаходити СПР  різних видів тексті
Уміння конструювати речення даних видів

Робота в групі (брав активну участь у роботі групи, запропонував ідею, яка сподобалась іншим; заохочував однокласників до роботи, вдало узагальнював думки інших)

Цифровий диктант

Загальна кількість балів

VІІ. Домашнє завдання

Вивчити теоретичний матеріал с. 100-101
 Середній рівень: Знайти та виписати  три складнопідрядних речення  різних видів про чудовий аромат кави
Достатній рівень: Скласти три  складнопідрядних речення  різних видів про чудовий аромат кави
Високий рівень: Написати есе « Поговорімо про каву», використовуючи різні види складнопідрядних речень


Сьогоднішня кава особлива... До неї додались міцність Віри в добро, солодкий смак Надії на краще, насиченість Любові до життя і тонкий аромат Мудрості... Дякую всім за роботу!



Прізвище, ім'я учня _____________________________________________


Критеріі оцінювання

Оцінка (0-4 балів)
Знання теоретичного матеріалу

Уміння вирішувати лінгвістичні завдання

Уміння знаходити СПР  різних видів з тексту

Уміння конструювати речення даних видів

Робота в групі (брав активну участь у роботі групи, запропонував ідею, яка сподобалась іншим; заохочував однокласників до роботи, вдало узагальнював думки інших)


Цифровий диктант


Загальна кількість балів




Прізвище, ім'я учня _____________________________________________


Критеріі оцінювання

Оцінка (0-4 балів)
Знання теоретичного матеріалу

Уміння вирішувати лінгвістичні завдання

Уміння знаходити СПР  різних видів з тексту

Уміння конструювати речення даних видів

Робота в групі (брав активну участь у роботі групи, запропонував ідею, яка сподобалась іншим; заохочував однокласників до роботи, вдало узагальнював думки інших)


Цифровий диктант


Загальна кількість балів




Прізвище, ім'я учня _____________________________________________


Критеріі оцінювання

Оцінка (0-4 балів)
Знання теоретичного матеріалу

Уміння вирішувати лінгвістичні завдання

Уміння знаходити СПР  різних видів з тексту

Уміння конструювати речення даних видів

Робота в групі (брав активну участь у роботі групи, запропонував ідею, яка сподобалась іншим; заохочував однокласників до роботи, вдало узагальнював думки інших)


Цифровий диктант


Загальна кількість балів



 Тема уроку. Олександр Олесь. «Ярослав Мудрий» (із кн. «Княжа Україна»)
Мета уроку: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом Олександра Олеся, історією написання книги «Княжа Україна»; вчити характеризувати історичну епоху, в яку князював Ярослав, давати оцінку його державним справам, вчинкам, які відображені в творі, історичних матеріалах, художньому мистецтві; розвивати критичне мислення, кругозір учнів, вміння знаходити в прочитаному тексті необхідну інформацію та застосовувати її для характеристики головного героя; виховувати повагу до великого князя Ярослава Мудрого, патріотичні почуття.
Тип     уроку: вивчення       нового            матеріалу;      інтегрований урок    (українська література – історія – образотворче мистецтво – географія).
Унаочнення: портрет письменника Олександра Олеся, репродукції портретів Ярослава Мудрого, відеофільм «Великі українці», презентація до уроку.
Форми роботи: індивідуальна, фронтальна, групова, в парах.
Методи та прийоми: слово вчителя, бесіда, творча робота, ґронування, вибіркове читання, сюжетно-рольова вправа «Князі Київської Русі», метод «Прес».

Перебіг уроку
І. Вступне слово вчителя.
17 травня 2008 року наприкінці фінального шоу проекту «Великі Українці» телеканал     «Інтер»            оголосив        результати     загальнонародного   голосування  за найвеличнішого українця усіх часів. Ним став князь київський Ярослав Мудрий. Проект тривав вісім місяців. За весь цей період було отримано близько двох з половиною мільйонів голосів телеглядачів. Це світовий рекорд. За переможця проголосували 648 443 українців. Це складає 40,02% глядацьких голосів.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація.
Тож згадаймо сьогодні ім‘я славного князя, з'ясуємо, за що українці вдячні Ярославу Мудрому. Прочитавши твір Олександра Олеся «Ярослав Мудрий» з книги «Княжа Україна», визначимо, який заповіт залишив київський князь своїм дітям і нам, його нащадкам.
Сьогодні на уроці проаналізуємо зовнішність, внутрішній стан і вчинки Ярослава Мудрого, майстерно зображені поетом, а також порівняємо цей літературний образ із історичними фактами, живописними полотнами, які описують вчинки князя.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.         Сюжетно-рольова вправа «Князі Київської Русі»
- Уявімо, що ми з вами опинилися у славному граді Києві за часів Київської Русі. Нас вийшли привітати відомі київські князі. Хто ж вони? Згадаємо, що ми знаємо про них з історії.
Виходять діти, переодягнені у відомих київських князів і розповідають про те, чим прославився той чи інший князь. Учні у класі повинні визначити, про якого князя йдеться.
 Княгиня Ольга.       Дружина князя Ігоря I, київська княгиня, канонізована Православною Церквою. Помстилась за загибель чоловіка жорстокою розправою
945 року над деревлянами, які його вбили. Правила Руссю в роки неповноліття свого сина Святослава. Перша з руських князів прийняла християнство ще до хрещення Русі.
 Святослав I Хоробрий. «Я – князь-воїн, прибив щита на ворота Візантії! ». Це був мужній, войовничий князь із лицарською вдачею, що провів усе своє правління у війнах, охопивши своїми походами грандіозну територію в Європі й Азії.
 Володимир Великий.                     988-го року охрестив Русь: «Послав посланців своїх по всьому городу, говорячи:       «Якщо не з'явиться хто завтра на ріці — багатий, чи убогий, чи старець, чи раб, — то мені той противником буде…» А назавтра вийшов я з попами на Дніпро. І зійшлося людей без ліку, і влізли вони у воду, а попи,
стоячи, молитви творили. І було видіти радість велику на небі й на землі, що стільки душ спасається…». Першим з руських князів розпочав карбувати власну монету.
 Ярослав Мудрий. Уклав збірник законів – Руську правду, дбав про освіту і
культуру свого народу, заснував при Софійському соборі школу і бібліотеку, мене називали «тестем Європи».
2.         Вправа «Ключове слово»
Учням пропонується відтворити повністю вислови, у яких пропущено слово
«мудрість» .
3.         Слово вчителя. Проблемне питання.
- Працюючи над твором Олександра Олеся «Ярослав Мудрий», визначимо, чому князя називають мудрим.
ІV. Сприйняття й осмислення матеріалу
1.         Бесіда про творчий шлях Олександра Олеся, історію написання поетичної книги «Княжа Україна» (стор.170-171).
-           Яке справжнє прізвище Олександра Олеся?
-           Яка подія в житті письменника вплинула на його вибір працювати для української культури?
-           Якою людиною постає у творчій уяві Олександр Олесь зі спогадів його сучасників?
-           Яка історія написання поетичної книги «Княжа Україна»?
2.         Словникова робота
Окаянний – який порушує моральні настанови.
Небавом – незабаром, невдовзі, скоро.
Берл – символ князівської влади; палиця, оздоблена коштовним камінням і різьбою.
Бандура, гуслі, сопілка – музичні інструменти.
Скоморохи, штукарі – митці, які розважали гостей при дворі князя.
Метушитися – поспішно рухатися, щось роблячи.
Редедя – князь племені касогів.
Боян – відомий співець Київської Русі.
3.         Метод «Прес»
Доведемо, посилаючись на текст, чому Ярослава вважають мудрим князем.
Позиція 1. Я вважаю, що держава, коли на престол зійшов князь Ярослав Мудрий була зруйнована, а люди бідували.
Обґрунтування і приклади.
«…Святополком окаянним
 Все зруйноване було. Бідувало бідне місто, Бідувало і село…»
Висновок. Отже, що держава, коли на престол зійшов князь Ярослав Мудрий була зруйнована, а люди бідували.
Позиція 2. Я вважаю, що всі справи Ярослава Мудрого сприяли розквіту Київської Русі.
Обґрунтування і приклади.
«…І усю свою увагу
Ярослав звернув на лад. І небавом Україна
Зацвіла, як пишний сад.»
«Оточив його валами, Ровом, мурами обвів. Укріпив його, оздобив
І препишний двір завів…»

Висновок. Отже, всі справи Ярослава Мудрого сприяли розквіту Київської Русі.
Позиція 3. Я вважаю, що Ярослав укладав шлюби для своїх дітей, які були вигідні для Київської Русі .
Обґрунтування і приклади.
«…І в Європі честю мали Королі, князі, царі Поріднитись з Ярославом, Побувати у дворі…»

Висновок. Отже, Ярослав укладав шлюби для своїх дітей, які були вигідні для Київської Русі . Його називали «тестем Європи».

4.         Робота в групах
Група 1 «Історики».
 Завдання. Розглянувши карти «Правління Ярослава Мудрого», «Київська Русь», які військові поход здійснював князь? Які шлюби укладав Ярослав Мудрий для своїх дітей із правителями іноземних держав? Навіщо йому це було потрібно?
Додатковий матеріал.

Протягом 1015-1019 Ярослав Мудрий вів запеклу боротьбу за київський престол з братом Святополком Окаянним. У 1019 остаточно розбив його війська в битві на р. Альті й став великим князем Київським. Ярослав Мудрий воював і з братом Мстиславом Володимировичем, який княжив у Тмуторокані (з 988). У Лиственській битві 1024 Ярослав зазнав поразки, внаслідок якої змушений передати Мстиславу Чернігівську та ін. землі на схід від Дніпра (ці землі перейшли під владу Ярослава Мудрого лише у 1036, після смерті Мстислава). Період князювання Ярослава позначився новим піднесенням Київської держави.
Ярослав, на думку М.Грушевського, зумів повернути всі українські етнічні землі на Заході. У 1030-31 війська Ярослава Мудрого і Мстислава Володимировича відвоювали Червенські міста, які в 1018 захопив польський князь Болеслав I Хоробрий. Уклав союз з польським королем Казимиром I Обновителем, видавши за нього свою сестру Добронігу і одруживши свого старшого сина Ізяслава з сестрою Казимира. У 1031 Ярослав Мудрий на відвойованих у Польщі українських землях заснував над р. Сян місто Ярослав, яке стало форпостом Київської держави на Заході.
Ярослав Мудрий здійснив ряд походів проти племен естів (1030) і ятвягів (1038). У 1030 заснував над Чудським озером м. Юр'єв (тепер Тарту). Здійснював енергійні заходи щодо зміцнення південних кордонів держави. За Ярослава Мудрого для захисту кордонів від нападу кочівників споруджена нова оборонна лінія вздовж річок Сули, Стугни, Росі, Трубежа. У 1036 руські війська вщент розгромили печенігів біля Києва. На честь цієї перемоги закладено в 1037 Софійський собор. У 1043 організував похід київської дружини під проводом сина Володимира і воєводи Вишати на Візантію.
За князювання Ярослава Мудрого значно розширилися і зміцнилися міжнародні зв'язки Київської держави. Русь підтримувала тісні відносини з Візантією, Німеччиною, Угорщиною, Францією та скандинавськими країнами. Міжнародне становище держави Ярослав Мудрий закріпив родинними зв'язками з багатьма європейськими правителями. Сам Ярослав був одружений з донькою шведського короля Олафа — Інгігердою, а згодом — з Анною, дочкою візантійського імператора; дочка князя, Єлизавета Ярославна, вийшла заміж за норвезького короля Геральда Суворого, друга дочка — Анна Ярославна за французького короля Генріха I, третя дочка Анастасія була дружиною угорського короля Андрія І (Андраша І).

Група 2 «Образотворці».
 Завдання. Відтворити образ Ярослава Мудрого, використовуючи репродукції картин, ікон, скульптур, спогади сучасників князя.
Додатковий матеріал.
Особистість самого Ярослава сприймається як ідеал руського князя. Його вигляд увічнений на сучасній грошовій купюрі номіналом дві гривні. Правда,  літописи не залишили докладного опису зовнішності Ярослава Мудрого. Свого часу група російських антропологів під керівництвом М. Герасимова, розкривши гробницю Ярослава Мудрого, відтворила його вигляд. Але, природно, реконструкція дає досить приблизне уявлення про зовнішність Ярослава. Відомо, що він був кульгавим: за однією з версій - з ранніх років через перенесеного паралічу, за іншою - в результаті поранення в одній з битв. Втім, кульгавість не заважала йому бути фізично сильним.
Описуючи його характер, літописець говорить про розум, розсудливість, старанність у православній вірі, співчуття до незаможних, хоробрість. Вдача Ярослава була сувора, а життя - скромним, на відміну від його батька, який любив веселі бенкети. Старанність у вірі іноді доходило до марновірства. Так, за одним із переказів, він наказав вирити кістки князів Ярополка і Олега і, охрестивши їх, поховав у церкві Пресвятої Богородиці, думаючи цим позбавити душі їх від вічної муки та загибелі.

Група 3 «Мовознавці».
 Завдання.
1.         Олександр Олесь пише:
… Все зруйноване було.

Бідувало бідне місто, Бідувало і село.
Добери з наступних речень синоніми до слова бідувати. Які ще синоніми до цього слова ти знаєш? Перевір відповідь за Словничком синонімів.
А бідні люди старцюють – і нема цьому кінця (П.Тичина) Боже, як мучився вбогий народ,
Як нуждував… (Д. Павличко)
Сам ти злиднював, так хай хоч діти добра зазнають (З. Мороз)
2.         Олександр Олесь розповідає, що князь Ярослав Київ оздобив. Яке лексичне значення цього слова? Добери в наступних реченнях синоніми до слова оздобити.
Які ще синоніми до цього слова ти знаєш? Перевір відповідь за Словничком синонімів.
Палаців зали високі
Розцвічує пензель митця (М. Бажан).
Пани ще хотять прибирати ялинку на вечір (М. Коцюбинський). Мати разом із старшими сестрами очепурили хату (А. Дімаров).
3.         Олександр Олесь розповідає про князівство Ярослава: І в Європі честю мали
Королі, князі, царі Поріднитись з Ярославом…
Письменник ужив сталий вираз мати честь, що вживається для вираження гордості за щось, задоволення чогось. А ще можна сказати мати за честь, мати щастя. Склади речення з виразами мати честь, мати за честь, мати щастя.

Група 4 «Архітектори»
 Завдання. Зробити колаж «Архітектура часів Ярослава Мудрого». Зробити висновок, якими архітектурними спорудами збагатилася Київська Русь з 1019 по 1054 роки.
Додатковий матеріал.

Місто Київ перетворилося в одне з найбільших і найгарніших міст у середньовічній Європі - «матір міст руських», прекрасну столицю Русі. На місці розгрому печенігів князь розпочав міську забудову. Він оточив нову частину міста великим валом і високою дерев'яною стіною. На відміну від старої частини - «міста Володимира», юна дістала назву «міста Ярослава». Головні південні ворота, над якими височіла церква з золотою банею, дістали назву Золотих. У центрі «міста Ярослава» в 1037 р. споруджено митрополичий Софійський собор, що зберігся й донині. Зміцнювалися міські укріплення. Ремісничо-торговий Поділ обнесли верхнім та нижнім валом. У Києві накопичувались багатства. Він став визначним адміністративним і торговельним центром. Його зв'язки охопили багато країн Європи та Азії.
Населення Києва швидко зростало. Окрім князівської родини, бояр, дружинників, у ньому селилися ремісники, купці, лихварі. У період розквіту місто мало до 8 тис. дворів і близько 50 тис. чоловік населення. За розмірами, бурхливістю життя та багатством Київ досяг рівня найбільших столиць Європи - Лондона і Парижа. Його навіть стали називати суперником Константинополя.
Ярослав поширив владу на західне узбережжя Чудського озера, де було споруджено місто Юр'єв (тепер Тарту в Естонії). Після завершення міжусобної боротьби князь сприяв відродженню сільського господарства, ремесла, торгівлі. Розбудовував Київ, Чернігів, Володимир-Волинський, Новгород.
Група 5 «Бібліотекарі»
 Завдання. Дослідити, чому Ярослава Мудрого називають «великим книжником», просвітителем.
Додатковий матеріал.
Завершення будівництва збіглося зі створенням «Слова про Закон і Благодать», яке було виголошено 25 березня 1038. У «Повісті временних літ» міститься похвальний відгук про просвітницьку діяльність Ярослава. Засвідченням літопису, князь подбав про переклад багатьох грецьких книг, які склали основу бібліотеки, створеної ним у храмі Софії Київської. Ярославу приписується також складання першого руського законодавчого акту «Руської Правди».
Для поширення грамоти Ярослав наказав духовенству навчати дітей, а в Новгороді, за пізнішими літописами, влаштував училище на 300 хлопчиків.
При Ярославі приїхали на Русь з Візантії церковні співаки, які навчили росіян осьмогласному (демественому) співу.
Крім "Правди", при Ярославі з'явився церковний статут, або Кормча книга -
переклад візантійського Номоканона.
Своєю законодавчою діяльністю, турботами про поширення християнства, про церковну благоліпність і освіту Ярослав так піднісся в очах давньоруських людей, що отримав прозвання Мудрого.

5.         «Заповіт Ярослава Мудрого»
-           Прочитайте, який заповіт залишив князь Ярослав своїм дітям?
-           Чи сучасним є заповіт Ярослава мудрого нині? Чим саме?
-           Чи дотримали діти заповіту князя? Як про це сказано в тексті твору?
6.         Відповідь на проблемне питання
-           Так чому ж люди називають князя Ярослава мудрим ?
V. Підсумок уроку. Оцінювання
1.         Стратегія «Ґронування»
Учитель пропонує учням переглянути уривок з фільму «Обличчя української історії. Ярослав Мудрий».
-           Народ назвав князя Ярослава мудрим, Олександр Олесь – розумним. Переглянувши фільм, запишіть у зошити слова, якими б ви охарактеризували князя, враховуючи його справи для держави.
(Спочатку учні працюють у своїх зошитах (3 хвилини), потім обмінюються зошитами, знайомлячись з інформацією сусіда, доповнюють у своєму зошиті запозичену інформацію в сусіда по парті (2 хвилини). Після цього зібрану інформацію всього класу вчитель записує на дошці
Цікаво знати! Церква  молитовно  згадує  великого  князя  Ярослава  Мудрого 20 лютого - в день його блаженної кончини. 9 березня 2004 року Священний Синод Української Православної Церкви з благословення Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Алексія II постановив внести його ім'я в святцях.

2.         Рефлексія
-           Що нового додав сьогоднішній урок до ваших знань з літератури, історії, образотворчого мистецтва?
-           Для чого вам потрібні ці знання?
-           Що було на уроці цікавим, а що – ні?

VІ. Домашнє завдання.
1.         За опорними словами підготувати усну розповідь про князя Ярослава Мудрого.
2.         Виписати в робочий зошит із тексту порівняння. З якою метою їх вживає автор?












Немає коментарів:

Дописати коментар